Lectia 5


test limba germana

Asa cum am promis zilele trecute am adaugat o noua lectie de limba germana in format video, pentru ca stim ca asa veti invata mult mai usor. Veti invata sa pronuntati corect grupurile de litere sar si literele speciale, de exemplu cele pe care nu le gasim in limba romana. Daca nu sunteti incepatori si doriti sa invatati putina gramatica, azi pe langa pronuntie vom discuta si despre verbele modale. O regula interesanta la aceste verbe este ca forma pentru prima persoana si a treia sunt identice, deci mai usor de retinut.

Pronuntarea corecta in limba germana

Sa vedem cum se foloseste verbul modal dürfen : ich darf, du darfst, er/sie/es darf, wir dürfen, ihr dürft, sie/Sie dürfen. Precum vedeti atat la singular si la plural avem aceiasi forma la persoana I si III. Avem aceiasi situati si in cazul verbului a putea: können. Eu pot = ich kann, tu poti = du kannst, el, ea poate =er/sie/es kann, noi putem =wir können, voi puteti = ihr könnt, ei, ele pot sie/Sie können.

Azi am invatat sa pronuntam corect literele si grupurile de litere in limba germana si doua verbe modale, sper ca ati notat si ati repetat aceste doua lucruri, pentru ca maine vom trece mai departe. Vom mai adauga lectii video si probleme de gramatica, iar in weekend facem reptetitie generala pe FaceBook, ok? Puteti distribui acest video direct de pe site-ul nostru, sau de pe pagina noastra, sa invatam limba germana fara profesor: Deutsch ohne Lehrer. Succes!